Dražší hypotéku vynahradí levnější nemovitost

I když se zájem o nové hypotéky opět pomalu probouzí, stále u potenciálních kupujících převládá přesvědčení, že současná situace pořízení bytu či domu nenahrává. Stačí se ale stavem na realitním trhu trochu hlouběji zabývat, aby bylo zřejmé, že v mnoha případech může naopak jít o velmi zajímavou příležitost. Ceny nemovitostí klesly a i přes vyšší měsíční splátku jde o rozdíl, který se vyplatí.

makléř držící graf růst vs pád
makléř držící graf růst vs pád

Aktuálně nabídkové úrokové sazby jsou nadále velmi vysoké a nedá se předpokládat, že by se situace v dohledné době měla změnit. Na ochlazení zájmu o nové hypotéky ale musel nutně zareagovat také trh s nemovitostmi. Jejich ceny tak nyní již několik měsíců stagnují a v některých lokalitách dokonce klesají.

Trh je zároveň pomalejší a případní zájemci tak mají v některých lokalitách čas na to si pečlivě vybírat či jednat o ceně. V nabídce je díky tomu také větší množství nemovitostí. Na druhou stranu, větší zlevnění se již příliš očekávat nedá a střednědobý výhled naznačuje, že ceny nemovitostí do budoucna opět porostou.

Vlivem dražších hypoték nastala změna také u developerských projektů. Zatímco dříve bylo obvyklé, že se velká část bytů rozprodala ještě předtím, než se „kopnulo do země“, roste počet hotových bytů před kolaudací, které na svého majitele čekají.

S ohledem na výše uvedené se v tuto chvíli více jak kdy dříve vyplatí pečlivě počítat. Když byly úrokové sazby nejníže, odpovídal půjčený milion měsíční splátce v rozmezí zhruba 3 600–4 000 Kč (fixace 7–10 let, sazba 1,69–2,39 %), nyní je to přibližně 5 800–6 300 Kč. (fixace 3–5 let, sazba 6,2–5,7 %). Pokud si uvedenou měsíční splátku vynásobíte počtem půjčených milionů, budete znát rozdíl mezi tím, kolik byste měsíčně spláceli tehdy a kolik nyní.

V případě, že si nyní půjčíte například 4 miliony, bude vaše splátka zhruba o 9 tisíc vyšší. To znamená, že za rok zaplatíte přibližně o 108 000 Kč více. Pokud si budete chtít pořídit byt například v Praze, budete si muset vzít hypotéku, která může být ročně i zhruba o čtvrt milionu korun „dražší“ než byla před 2 roky.

Na druhou stranu, byt v některých případech pořídíte o 1 až 1,5 milionu korun levněji než dříve. Pokud u hypotéky zvolíte tříletou fixaci, dá se očekávat, že po jejím uplynutí bude situace na hypotečním trhu klidnější a úvěry na bydlení budou výrazně zajímavější než jak je tomu nyní. V ideálním případě tak hypotéku na pražský byt „přeplatíte“ o 750 000 Kč, ale pořád jste přinejmenším o čtvrt milionu korun „v plusu“ v porovnání s tím, když byste takový byt pořizoval před dvěma roky.

Pro ještě konzervativnější zájemce přichází v úvahu i pětiletá doba fixace. V takovém případě se vyhnete potenciálním rizikům a nemovitost pořídíte za stejných podmínek jako dva roky zpět.

Ať už zvolíte první nebo druhou variantu, je důležité si uvědomit, že současná doba přeje takovým zájemcům o bydlení, kteří jsou schopni pečlivě počítat nebo se obrátí na realitní specialisty.

Zdroj: RE/MAX G8 Reality

 

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Jak prodat byt
Reality
8
oko

Jak úspěšně prodat byt?

Obsah článku Správná cena prodáváSpecifika každého bytu a jejich dopad na tržní cenuJak dlouho by měl prodej trvat?Na co myslet ještě před zveřejněním inzerátu?Home staging Správná cena prodává…
tomas freiberg pruvodce koupi chalupy main
Reality
10
oko

Na co si dát pozor při koupi chalupy?

Obsah článku Úvod do koupě chalupyTechnické aspekty nemovitostiPrávní jistota a přístupové cestyPrávní prověřeníOkolí a přírodní podmínkyZávěrečná rada Úvod do koupě chalupy Chystáte se koupit chalupu? I když je to pro…
Jak prodat byt

Jak úspěšně prodat byt?

tomas freiberg pruvodce koupi chalupy main

Na co si dát pozor při koupi chalupy?