Nejistá budoucnost zvýší podíl akvizic

Realitní trh prochází prudkou změnou. Ze situace, kdy se nemovitosti prodávaly snad až příliš snadno, se poměrně rychle stal trh kupujícího. Makléřům roste počet zalistovaných nemovitostí, ale vysoké úrokové sazby hypoték, nejistota v energetice a očekávání budoucího poklesu cen jim komplikují situaci.

zoufalý makléř leží na stole na plánech domu
zoufalý makléř leží na stole na plánech domu

„Nejistá doba je to zejména pro menší kanceláře, které prosperovaly na trhu prodávajícího. O to složitější je pro ně se nyní přeorientovat a začít stejně dobře pracovat v nové situaci,“ popisuje situaci Miroslav Štrojsa, spolumajitel skupiny RE/MAX G8 Reality.

Výhodu a praxi s fungováním ze složitých dob mají v takové situaci velké kanceláře. Jejich zkušení makléři se podílí na edukaci těch služebně mladších, pro které je podpora a pomoc v této situaci důležitá.

„Máme nástroje a možnosti, jak s makléři více pracovat. To nám dává výhodu oproti části realitních makléřů, v jejichž silách nebude možnost se nové situaci přizpůsobit,“ dodává Miroslav Štrojsa. Velká kancelář dokáže díky svému zázemí s makléři pracovat mnohem lépe než malá, lokální kancelář o několika makléřích. Některé realitní společnosti nyní mohou čekat náročné časy.

Akvizice místo likvidace

Změna trhu navíc není jediný problém, kterým nyní všechny společnosti čelí. Skokové zvýšení nájmů, energií a dalších provozních nákladů prohlubuje tlak na jakoukoli kancelář. Přitom platí, že čím menší zastoupení, tím se provozní náklady propisují výrazněji. Pro některé kanceláře by tak mohlo být záchranou včasné přemístění pod křídla velké značky.

Možnosti se přímo nabízí. „Za celou dobu existence G8 Reality využíváme akvizice jako efektivní nástroj našeho růstu. Po zralé úvaze jsme připraveni v našich silných lokalitách dále růst. Pokud v dané lokalitě máme už několik desítek makléřů, snadno náš tým dokážeme rozšířit,“ vysvětluje Miroslav Štrojsa.

Zároveň vysvětluje, že akviziční systém G8 Reality je velmi flexibilní. Podmínky se vytváří na míru konkrétní situaci. Každý majitel, který o tomto směřování uvažuje, má jiné důvody a čelí odlišné situaci.

„Je zcela pochopitelné, pokud o akvizici uvažuje majitel, který se dostal už do určitého věku a po letech podnikání v realitách nemá, komu by firmu předal. Jiné případy jsou takové, kdy se majitel chce cíleně vrátit k obchodu a potřebuje si uvolnit ruce od managementu. Potkali jsme samozřejmě i majitele, kteří si prostě nevěděli rady a zvažovali, jak vlastně postupovat dál. Ve všech takových případech hledáme řešení na míru, které vyhovuje původní struktuře akvírované firmy či týmu,“ dodává Miroslav Štrojsa.

Dá se očekávat, že během příštích měsíců bude na realitním trhu docházet k přesunům. Některé kanceláře budou nuceny svůj provoz z důvodů neefektivity nebo vysokých provozních nákladů omezit nebo úplně zavřít. Takovému řešení se ale dá předejít včasným zahájením akvizice.

Zdroj: RE/MAX G8 Reality

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

tomas freiberg clanek realitni trh 2024
Reality
10
oko

Loni realitní trh zpomalil, rok 2024 bude stab…

Obsah článku Vývoj cen 2022 & 2023Co očekávat od roku 2024Hypoteční trh oživujeZvýšení poptávky Vývoj cen 2022 & 2023 Za zpomalením trhu v roce 2023 stály právě vysoké…
platba kartou notebook
Daně
2
oko

Přiznání k dani z nemovitých věcí 20…

Povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí se týká těch majitelů, u kterých v roce 2023 došlo k nějaké významné změně jako je například nákup, prodej či směna nemovitých věcí, nově vybudované…
tomas freiberg clanek realitni trh 2024

Loni realitní trh zpomalil, rok 2024 bude stabilizační

platba kartou notebook

Přiznání k dani z nemovitých věcí 2024: Pozor na změny!