Domluvili jsme se na prodeji bytu, kde dlouhodobě bydlí nájemníci. Nájemníci se rozhodli, že současnou nemovitost z těchto důvodů opustí. A to i přes to, že nová majitelka nemovitosti byla vstřícná a existovala velká pravděpodobnost, že nájemníky v bytě nechá nadále bydlet. Ostatně byt se prodával jako investiční a jeho obsazenost dlouhodobými nájemníky by bylo výhodou. Jenže místo toho začaly nečekané problémy. Když makléřka, která zajišťovala prodej nemovitosti, kontaktovala nájemce a požádala o návštěvu bytu k focení a seznámení se s nemovitostí, dostalo se jí odmítnutí. Nájemníci argumentovali tím, že v bytě mají osobní věci. Po dohodě s majitelkou se makléřka obrátila s dotazem na právníka. Ten potvrdil, že bez souhlasu nájemců není možné byt nafotit. Bohužel, majitelka bytu neměla žádné fotografie ani dokumentaci před nastěhováním nájemníků.
Majitelka se tak dostala do složité situace, a nakonec umožnila nájemníkům ukončit smlouvu dříve a to dohodou, bez jakékoli kompenzace. Není to ojedinělý případ. Naši makléři by mohli napsat celou knihu případů, se kterými se ve své praxi potkali.
Majitelům nemovitostí proto radíme, aby si pořídili kvalitní fotky a ideálně také virtuální prohlídku nemovitosti ještě před tím, než nemovitost předají novým obyvatelům. Nikdy totiž neví, kdy tyto podklady budou potřebovat. Podle zákona sice nájemník do bytu musí majitele (nebo zplnomocněnou osobu) pustit, ale fotografování se tato podmínka netýká. Stejné také platí pro případné dokazování škod způsobených v nemovitosti během pobytu nájemců.
Pokud máte svého osobního makléře, který vám nemovitosti spravuje, pak máte po problémech. Profesionální realitní makléř totiž bude mít fotografie a veškerou dokumentaci ve svých systémech. Prodej nemovitosti ani za podobné situace tak nebude problém. A už vůbec se vám nestane, že se prodej nemovitosti zbytečně zdrží o několik týdnů.
Zdroj: RE/MAX G8 Reality