Růst nájemného v Česku se zastavil, ke zlevnění ale nedojde

Růst cen nájemného se v prvním čtvrtletí zastavil. Po dlouhodobém růstu cen se dostáváme k jejich stabilizaci. Kvůli nedostupnosti hypotečních úvěrů ale bude zájem o nájemní bydlení setrvalý, a proto k výraznějšímu poklesu cen nedojde.

graf srovnání cen pronájmů v ČR
graf srovnání cen pronájmů v ČR

Nejdražší nájemné je tradičně v Praze. Jak vyplývá z dat od Iztoka Toplaka, ještě v posledním kvartálu loňského roku ceny v hlavním městě rostly a cena za metr čtvereční se v prosinci vyšplhala až na 367 korun. V současné době se pohybuje okolo částky 350 korun za metr čtvereční. O signál poklesu cen ale podle odborníků z RE/MAX G8 Reality nejde: „Spíše než viditelný pokles cen nájmu v Praze registrujeme lehké ochlazení poptávky a stabilizaci trhu. Stále ale platí, že je na jeden byt více zájemců, takže si majitel může vybírat,“ vysvětluje Tereza Vrzáková, podle které to již ale nejsou desítky zájemců jako v loňském roce. Kromě samotného nájemného rostou také poplatky, tedy ceny za energie a služby.

Specifickou roli v Praze sehrávají byty, které se na nájemní trh dostaly v průběhu pandemie. „Díky návratu turistů po covidu se opět oživil krátkodobý pronájem a nabídky na trvalé bydlení se tak redukují,“ říká Tereza Vrzáková. Z pražského nájemního bydlení tak opět mizí tisíce bytů, které se používají především pro krátkodobé ubytování. „Ještě před dvěma lety bylo na trhu o tisíce bytů více. Nyní, když se turismus v Praze oživuje, majitelé neprodlužují roční nájemní smlouvy a byty se vrací k původnímu záměru, tedy krátkodobému ubytování,“ dodává Vrzáková.

Mimo Prahu a Brno ceny nájemného rostly mírněji, ale dlouhodobě. Začátkem roku 2023 došlo pouze k nepatrnému poklesu průměrné ceny za metr čtvereční na částku 212 korun za měsíc, což téměř odpovídá tomu, co lidé platili před rokem. Situace v regionech je tak stabilizovaná a odborníci neočekávají zásadní posun ani jedním směrem.

Vysoké úrokové sazby hypoték, ale také přísná pravidla ČNB pro získání úvěru na bydlení způsobují, že uspěje daleko méně žadatelů o hypotéky než dříve. Počet lidí, kteří jsou nuceni žít v nájmu, se tak bude zvyšovat i nadále. Navíc začíná být viditelný také pokles kupní síly obyvatel. „Pokud budou mít lidé méně peněz, budou hledat levnější bydlení a tím pádem zvolí raději pronájem bytů. To také může způsobit další růst cen nájmů,“ popisuje Iztok Toplak. Cena nájmů v Praze i v celé ČR je tak přes současné „zamrznutí“ stále vysoká a pokud se zmiňované okolnosti nezmění, bude to platit i nadále.

Zdroj: RE/MAX G8 Reality

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

tomas freiberg prace maklere
Reality
5
oko

V čem spočívá práce realitního makléře?

Práce realitního makléře je mnohem víc než jen zprostředkování prodeje nebo nájmu nemovitostí. Je to dynamická profese, která zahrnuje širokou…
tomas freiberg clanek jak si proverit najemnika
Reality
5
oko

Jak si prověřit nového nájemníka?

Jak se vyhnout problémovým nájemníkům? Mít nájemce, který neplatí pravidelně nájem nebo demoluje váš byt, je pro majitele nemovitostí noční…
tomas freiberg prace maklere

V čem spočívá práce realitního makléře?

tomas freiberg clanek jak si proverit najemnika

Jak si prověřit nového nájemníka?