Těžký rok se skvělými výsledky

Loňský rok byl z hlediska ekonomické situace mimořádně těžký. Jen málo oborů dokázalo nabídnout stabilní výdělky. Pro podnikatele v jakémkoli oboru bylo těžké získat ze svého podnikání tolik, co v minulosti. V letošním roce bude tato situace do jisté míry pokračovat a rozdíly mezi provizními modely různých typů podnikání se ještě prohloubí. Nejen o aktuální situaci na realitním trhu jsme si povídali s Miroslavem Štrojsou ze skupiny RE/MAX G8 Reality.

tomas freiberg clanek rok 2022
tomas freiberg clanek rok 2022

Rok 2022 v číslech

Loňský rok byl co do událostí velmi turbulentní. Jak ho prožila skupina RE/MAX G8 Reality?

Byl to jeden z nejtěžších roků, jaký v realitním oboru pamatuji. Hlavně z toho důvodu, že jsme z rekordní poptávky po nemovitostech skočili velmi rychle do zcela nové situace. Během krátké doby se utrhly ceny energií a paliv, inflace vyletěla vzhůru a ČNB přirozeně začala zvyšovat úrokové sazby. Všechny tyto faktory trh s realitami zásadně ovlivnily.

Nakonec ale máme radost, protože i v tak složité době naši makléři dokázali uskutečnit přes 2,5 tisíce transakcí. Hodnota prodaných nemovitostí představovala 5,4 miliardy korun při průměrné ceně nemovitosti 4,2 milionu korun. Obrat celé skupiny RE/MAX G8 Reality pak činil téměř 240 milionů korun. A to jsou, s ohledem na situaci, skvělá čísla.

0022 23 REMAX G8 infografika rok 2022 web

Růst G8 Reality

Souhlasím, ale co další zásadní ukazatel jako je nábor nových makléřů?

Samozřejmě, že v dobách, kdy se všude mluví o rekordní poptávce a nejvyšších cenách nemovitostí vypadá práce makléře lépe než dnes. Ale nenechme se mýlit. Makléři prodávají i v sebesložitější době, jen se musí rychle přeorientovat na novou situaci na trhu. S tím jsme jim pomohli, připravili jsme sérii školení, udělali workshopy, a tak se naši makléři velmi rychle zorientovali. Našli ve své každodenní práci silnější smysl. Majitelé prodávaných bytů a domů je skutečně potřebují. V loňském roce se nám hlásili v průměru 4 zájemci o pozici „realitní makléř“ každý den. Na konec výběrového řízení prošlo 50 kandidátů a 37 bylo přijato. To považuji za dobrý výsledek.

Jiné kanceláře takovou statistiku neměly. Čím si to vysvětlujete?

Řekl bych, že jde o souhru několika faktorů. Podporujeme naše nováčky a umíme je nové profesi naučit. To je naprosto klíčové. Navíc máme široké pokrytí v rámci celé ČR. Makléř tak může nastoupit v jakémkoliv regionu, a přitom stále čerpá výhod a zázemí celé skupiny. Velmi podstatný faktor je také příjem. Při dnešní inflaci a celkové situaci je pro podnikatele mimořádně důležité, aby ze svého podnikání vytěžili maximum. My jim to umožňujeme.

Co stojí za úspěšným růstem?

Takže příjem je podle vás rozhodující faktor?

Nejde jen o výdělek. Máme zázemí, které dokáže poskytnout jen málokdo. G8 Reality tvoří skvělý kolektiv, silný brand, mimořádné know-how a letité zkušenosti. Bez zajímavého provizního modelu bychom ale nejspíš takový zájem o práci makléře neměli. V rámci něj patříme mezi nejlepší firmy na trhu.

Nové akvizice

Kromě samotných makléřů jste rostli také tím, že jste do struktury přijali a začlenili celé kanceláře…

Ano a není to překvapivé. Pro některé menší kanceláře může být současná doba z pohledu nákladů na udržení na trhu velice složitá. Za posledních pár let jsme udělali celou řadu takových akvizic a hodláme v tomto trendu pokračovat.

Jak se k tomu staví původní majitelé kanceláří, které prošly touto formou akvizice?

Někteří bývalí majitelé nadále působí na pozici realitního makléře. Tato činnost je baví, věnovali se jí i v době, kdy měli svoji kancelář a nyní si tímto způsobem uvolnili ruce. Vrací se k tomu, co mají rádi. Další část bývalých majitelů zůstala mimo skupinu a věnuje se jinému podnikání. Jiní zase pobírají dividendu za výsledky týmu, který v minulosti vytvořili. My jsme, co do způsobu akvizice, velmi flexibilní a umíme najít takové řešení, které bude všem stranám vyhovovat.

Zdroj: RE/MAX G8 Reality

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

tomas freiberg clanek realitni trh 2024
Reality
10
oko

Loni realitní trh zpomalil, rok 2024 bude stab…

Obsah článku Vývoj cen 2022 & 2023Co očekávat od roku 2024Hypoteční trh oživujeZvýšení poptávky Vývoj cen 2022 & 2023 Za zpomalením trhu v roce 2023 stály právě vysoké…
platba kartou notebook
Daně
2
oko

Přiznání k dani z nemovitých věcí 20…

Povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí se týká těch majitelů, u kterých v roce 2023 došlo k nějaké významné změně jako je například nákup, prodej či směna nemovitých věcí, nově vybudované…
tomas freiberg clanek realitni trh 2024

Loni realitní trh zpomalil, rok 2024 bude stabilizační

platba kartou notebook

Přiznání k dani z nemovitých věcí 2024: Pozor na změny!