Aktuální vývoj cen bytů

Ceny bytů v Praze prošly v posledním roce velkými změnami. Po prudkém poklesu v roce 2022, který byl způsoben zvýšením úrokových sazeb u hypoték, se ceny začaly na začátku letošního roku opět zvyšovat. Nicméně tento růst nebyl dlouhodobý a od poloviny třetího čtvrtletí se ceny opět snižují.

pootevřené dveře do světa realit
pootevřené dveře do světa realit

Byt v Praze lze tak nyní pořídit za cenu z roku 2021, v některých případech dokonce 2020. Současná situace tak i přes vysoké úroky u hypoték nahrává pořízení bydlení.

Podle Iztoka Toplaka je to dáno slabší poptávkou po bytech v Praze, která je ovlivněna vysokými nabídkovými sazbami hypotečních úvěrů. „I když průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů postupně klesá, zůstává ve srovnání s předchozími roky nadále velmi vysoké. To má samozřejmě vliv na poptávku, která je výrazně slabší než tomu bylo v letech 2020 a 2021,“ vysvětluje Iztok Toplak.

Vynahradí vyšší cenu hypotéčního úvěru levnější nemovitost? Právě na to jsme se zaměřili v minulém článku.

Průměrná realizovaná cena bytů v Praze se v současné době pohybuje kolem 108 tisíc Kč za m². To je 6,8 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 63 m². Ceny bytů se obecně liší podle typu stavební konstrukce. Byty v cihlových domech jsou obvykle dražší než byty v panelových domech. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 118 tisíc Kč za m², zatímco v panelovém domě je to kolem 94 tisíc Kč za m².

Také ceny novostaveb bytů v Praze vlivem loňského zvýšení úrokových sazeb klesly a od té doby mírně kolísají. Aktuální průměrná cena nových bytů v osobním vlastnictví v Praze je kolem 121 tisíc Kč za m² nebo 9,1 milionu Kč za byt o velikosti 74 m².

Regiony se vrací na cenovou úroveň 2021

V Brně klesaly ceny nemovitostí rychleji než v Praze a pokles také začal o něco dříve. Od druhého čtvrtletí letošního roku se ceny v Brně opět zvyšují, ale mírnějším tempem než v hlavním městě.

Průměrná realizovaná cena bytů v Brně se v současné době pohybuje kolem 89 tisíc Kč za m². To je 5,4 milionu Kč za byt o průměrné velikosti 61 m². Ve srovnání s Prahou je to přibližně o 22 % méně. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 97 tisíc Kč za m², zatímco v panelovém domě je to kolem 82 tisíc Kč za m².

V ostatních oblastech České republiky mimo Prahu a Brno se ceny bytů v letošním roce vrátily na úroveň z roku 2021. Byty o velikosti kolem 59 m² se průměrně prodávaly za 2,7 milionu korun. V současné době je průměrná cena bytu v cihlovém domě kolem 52 tisíc Kč za m², zatímco v panelovém domě je to kolem 42 tisíc Kč za m².

Ceny novostaveb bytů v ostatních oblastech České republiky v přechozích měsících klesly a nyní se opět pomalu zvyšují. Průměrná cena nových bytů v osobním vlastnictví je kolem 55 tisíc Kč za m² nebo 4,1 milionu Kč za byt o velikosti 74 m². Průměrná realizovaná cena bytů v České republice se v současné době pohybuje kolem 65 tisíc korun za metr čtvereční obytné plochy, tedy 4 miliony korun za průměrný byt o velikosti kolem 62 m².

Zdroj: RE/MAX G8 Reality

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

tomas freiberg clanek jak pronajimat byt 2
Reality
10
oko

Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt…

Pokud jste nečetli první díl, tak ten najdete zde: Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt Obsah článku Jaké jsou povinnosti pronajímatele nemovitosti?Jaké má pronajímatel…
tomas freiberg clanek pojisteni bytu
Reality
10
oko

Pojištění v pronajatém bytě. Proč je důle…

Obsah článku Pojistka nájemcePojištění domácnostiPojištění odpovědnostiPojistka majiteleOdpovědnost vůči nájemníkům Pojistka nájemce Začněme u nájemce, který se nově nastěhuje do bytu a začne si jej vybavovat. Kromě toho, že musí…
tomas freiberg clanek jak pronajimat byt 2

Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt II

tomas freiberg clanek pojisteni bytu

Pojištění v pronajatém bytě. Proč je důležité?