Na co si dát pozor při koupi chalupy?

Plánujete koupit chalupu? Objekt na venkově může být vaším útočištěm, ale jen pokud víte, co koupit. Přečtěte si náš průvodce, který vás provede klíčovými technickými, právními a přírodními aspekty, a zjistěte, jak se vyhnout běžným chybám.

tomas freiberg pruvodce koupi chalupy main
tomas freiberg pruvodce koupi chalupy main

Úvod do koupě chalupy

Chystáte se koupit chalupu? I když je to pro vás „pouze“ přechodné bydliště, neměli byste nic podcenit. Zejména starší chalupy mohou skrývat technické komplikace, které nejsou na první pohled viditelné, ale v budoucnu váš pobyt poblíž přírody negativně ovlivní. Stejně tak mohou klidnou rekreaci narušit i právní nedostatky.

Pokud se poohlížíte po víkendové nebo letní chatě, kde budete jezdit hlavně za relaxem, nepromyšlený výběr nemovitosti vám může tuto představu úplně zhatit. Pokud se vyloženě netěšíte na víkendy strávené neustálým opravováním chalupy, měli byste před podepsáním kupní smlouvy zjistit několik základních věcí.

Technické aspekty nemovitosti

Nejdříve se zaměřte na technické aspekty nemovitosti, jako je způsob řešení přívodu vody, kanalizace, elektřiny a vytápění. Pokud je na pozemku studna, je dobré zkontrolovat její stav.

Kvalita vody může být stejně určující jako kvalita samotné studny.

Více informací o zajištění kvality vody.

Právní jistota a přístupové cesty

Samostatnou kapitolou je příjezdová cesta. Nezbytné je ověření přístupu k chatě, který může být komplikovaný v případě, že se chata nachází na pozemku vlastněném jiným subjektem. Tím nemusí být pouze obec nebo konkrétní majitel, ale také instituce jako například Povodí Vltavy, Lesy ČR apod. Jednoho dne můžete při příjezdu na chatu zjistit, že se do objektu nedostanete.

Vlastník pozemku může například vytvořit zátaras, rozhodne se jej prodat nebo na něm stavět a omezit tak cestu.

Stejně tak je dobré vědět, zda je cesta komunikací, která je v zimě udržovaná. Některé cesty nebývají a možnost dostat se tak do objektu v zimě je tím pádem výrazně zkomplikována či dokonce znemožněna.

Více informací o právních aspektech přístupových cest naleznete zde.

Právní prověření

Před samotnou koupí je nezbytné provést důkladné právní prověření samotného objektu. To zahrnuje kontrolu v katastru nemovitostí, zda vysněná chalupa není zatížena věcnými břemeny nebo zástavním právem. Podrobnosti o katastrálním zákoně zde.

Okolí a přírodní podmínky

Chata v lese může být pro milovníky přírody na první pohled idylkou, ale

je velmi důležité prověřit si, k jakému účelu je les v okolí určen.

Hospodářský les čeká kácení, chráněná krajinná oblast má zase jiná specifika. To vám může komplikovat případné stavební úpravy nebo i užívání nemovitosti. Podrobnosti o omezeních v chráněných krajinných oblastech najdete zde. Obdobně je to s nemovitostmi poblíž vody. V tomto případě nepodceňujte kontrolu povodňových map. Je potřeba vždy vědět, co může konkrétně hrozit, a zdali je to překážkou v koupi. Bude vaše nemovitost přístupná i v případě rozvodnění blízkého potoka či řeky? Problémem mohou být i přívalové deště, které se v posledních letech vyskytuj stále častěji.

tomas freiberg pruvodce koupi chalupy povodnove oblasti

Závěrečná rada

Na hledání vysněné chalupy nebo chaty nemusíte být sami. Najděte si makléře, který už bude vědět, na co konkrétně se zaměřit a co při kontrole nevynechat.

Pokud si pořizujete chalupu úplně poprvé nebo jste obecně v rámci nemovitostí laik, můžete prodávajícímu rychle naletět. Více o tom, proč je důležité vybrat si správného makléře.

Rubriky: Reality

Rychlý kontakt:

Sdílet článek:

Mohlo by vás zajímat

Podívejte se na mé další články

Jak prodat byt
Reality
8
oko

Jak úspěšně prodat byt?

Obsah článku Správná cena prodáváSpecifika každého bytu a jejich dopad na tržní cenuJak dlouho by měl prodej trvat?Na co myslet ještě před zveřejněním inzerátu?Home staging Správná cena prodává…
tomas freiberg clanek jak pronajimat byt 2
Reality
10
oko

Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt…

Pokud jste nečetli první díl, tak ten najdete zde: Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt Obsah článku Jaké jsou povinnosti pronajímatele nemovitosti?Jaké má pronajímatel…
Jak prodat byt

Jak úspěšně prodat byt?

tomas freiberg clanek jak pronajimat byt 2

Na co si dát pozor, když chcete pronajímat byt II